יום חמישי, 6 ביוני 2019

סיום עונה באופרה עם "סימון בוקנגרה" מאת ורדי


 סיום עונה באופרה עם
"סימון בוקנגרה"
מותחן פוליטי - פסיכולוגי מופתי מאת ורדי
3-19 ביולי 2019
בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ') בתל אביב.
סימון בוקנגרה - באדיבות האופרה הישראלית


האופרה הישראלית תחתום את עונת 2018-2019 עם "סימון בוקנגרה" יצירת המופת מאת ג'וזפה ורדי בבימויו של דייויד פאונטני ובניצוחו של ג'וליאנו קרלה.
האופרה תועלה בתאריכים 3-19 ביולי 2019 בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ') בתל אביב.
בכורת "סימון בוקנגרה" עלתה לראשונה בתיאטרון לה פניצ'ה בוונציה בשנת 1857ובדומה לאופרות רבות אחרות שכתב ורדי, הופעת הבכורה נחלה כישלון. 24 שנים מאוחר יותר, בשנת 1881, ורדי שכתב את האופרה בד בבד עם שיכתוב משמעותי של הליברית המקורית של פיאווה שנעשה בידי אריגו בויטו. הגרסה המתוקנת של האופרה הועלתה על בימת תיאטרו לה סקאלה במילנו וזכתה להצלחה רבה.
עלילת האופרה מתרחשת בגנואה במאה ה- 14 ומתארת באמצעות קורותיו של סימון בוקנגרה, שודד ים פשוט שהופך למושל העיר גנואה, את המאבקים בין המעמדות, את כוחה המסוכן של השררה ואת האופן שבו בעלי כח מנצלים אותו לקידום צרכיהם האישיים.
סימון בוקנגרה, שוכנע להיכנס לתפקיד המושל על ידי פייטרו ופאולו, בני האצולה, ומצפה שהכתרתו כשליט תקדם את סיכוייו לזכות בידה של אהובתו מריה, הכלואה בבית אביה, פייסקו, יריבו של בוקנגרה. בתם של בוקנגרה ומריה נעלמה, ואילו מריה עצמה מתה עם מינויו של בוקנגרה לתפקיד המושל. 25 שנה מאוחר יותר, מתברר לנו כי הבת, אמליה, אומצה על ידי משפחת אצולה, אךאביה וסבה אינם יודעים שהיא בחיים. מכאן מסתבכת העלילה ובמהלכה מגלה בוקנגרה כי אמליה היא בתו, והוא נעתר לבקשתה להתחתן עם אהוב ליבה ולא לפאולו האציל, בעקבות כך הוא מורעל ומת.
 מרכזה של העלילה מתמקד במערכת יחסי השנאה-בוז-לעג בין פייסקו לבוקנגרה הבא לידי ביטוי בכתיבה מוסיקלית מצמררת לקולות הנמוכים – פייסקו הבס ובוקנגרה הבריטון.
 בוקנגרה הוא מהדמויות האנושיות ביותר באופרות של ורדי. בניגוד לפוליטיקאים ולעסקנים הסובבים אותו וחולמים רק על כוח ונקמה הוא גם אב וגם שליט החושב על טובת משפחתו אך לא פחות על טובת המדינה.
ב"סימון בוקנגרה" ורדי שם במרכז דווקא את הדמויות המבוגרות,  והמורכבות יותר (הבסים והבריטונים), כשהסופרן (אמליה) והטנור (אהובה, גבריאל אדורנו) מהווים דמויות משניות יותר.
במאי ההפקה דייויד פאונטני הבריטי הוא אחד מבמאי האופרה המוערכים ביותר כיום. פאונטני מביים בקביעות בכל בתי האופרה המובילים בעולם וזכה בתואר אבירות מטעם מלכת בריטניה. באופרה הישראלית ביים הפקות רבות, וביניהן האופרה  "הנוסעת" מאת ויינברג שעלתה בעונה הנוכחית.
לדבריו: "חשוב להבין את מצבה הפוליטי של איטליה כשנכתבה האופרה. בשנת 1881 איטליה היא מדינה עצמאית קרוב ל-20 שנה, אך השאלה ''האם היא מדינה אחת'' הטרידה את ורדי. הפוליטיקאים האיטלקים וגם ורדי, חששו שהרפובליקה הצעירה לא תשרוד. התחינה לשלום באופרה, היא תחינה אמיתית לשלום איטליה. כאשר המסך יורד על הדרמה הפוליטית –אישית הפתלתלה הזאת שהלחין ורדי, הצופה בן ימינו נשאר עם תובנה על העולם בו הוא חי ועל הקונפליקטים הרבים המקיפים אותו. גם בימים אלו, שלעיתים מסתמן בהם חוסר תקווה, מנסה ורדי לומר לנו כי עלינו להבין שהאויבים הגדולים ביותר העומדים מולנו הם אנשים כמונו, ואם נבין זאת אולי יגיע גם היום בו נוכל להשכין שלום".
המנצח האיטלקי ג'וליאנו קרלה, חוזר לישראל אחרי שנים רבות. באופרה הישראלית ניצח על "ריגולטו" (2000) ועל "הנערה מהמערב הפרוע" (2004). קרלה ניצח על הפקות והקלטות אופרה רבות, הוא מנצח בקביעות בכל בתי האופרה המובילים בעולם כולל האופרה הממלכתית בווינה, הארנה בוורונה ובתי האופרה של ברלין, מינכן, דרזדן, פרנקפורט, המבורג, שטוטגרט, פריס, מרסיי, מונטה קרלו, אמסטרדם, מדריד, ברצלונה, ליסבון, מוסקבה, קופנהגן, בואנוס איירס, טוקיו, ונציה, בולוניה ורבים אחרים.
על שתיים מההופעות ינצח נמרוד דוד פפר, המנצח הישראלי הצעיר שהוא כיום המנהל המוסיקלי של האופרה בגואטמלה.
האופרה בהשתתפות תזמורת האופרה - התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון ומקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של איתן שמייסר.
סולני ההפקה:
בתפקיד בוקנגרה: הבריטון יונוץ פאסקו (המופיע דרך קבע בהפקות האופרה הישראלית) והבריטון האיטלקי ויטוריו ויטלי המופיע על במות האופרה החשובות בעולם.
פייסקו: זמר הבס הקוריאני אינסנג סים הנחשב לאחד מזמרי ורדי המובילים כיום בעולם האופרה וזמר הבס האיטלקי הנודע ג'קומו פרסטיה ששר את רוב תפקיד הבס של ורדי בבתי אופרה מרכזיים בעולם ומופיע לראשונה בארץ.
אמליה: זמרת הסופרן האיטלקייה אורליה פלוריאן (אשר שרה באופרה הישראלית מגוון תפקידים כולל לאחרונה מרגריט בפאוסט) וזמרת הסופרן הישראלית אלה וסילביצקי ששרה לאחרונה את התפקיד המרגש של קטיה באופרה "הנוסעת".  
גבריאל אדורנו: זמר הטנור האוקראיני מיכאלו מאלאפי בהופעתו הראשונה באופרה הישראלית וזמר הטנור המקסיקני הקטור סנדובל.
עוד משתתפים: זמר הבס הקוריאני ג'יהון קים וזמר הבריטון הישראלי נח בריגר (פייטרו), זמר הבס הישראלי ולדימיר בראון וזמר הבריטון האיטלקי דמיאנו סלרנו (פאולו), ו הטנורים הישראליים איתן דרורי ואשרי שגב, וזמרות הסופרן הישראליות טל ברגמן ושקד סטרול.      

תאריכים
רביעי 03/07/2019 20:00, שישי 05/07/2019 13:00, שבת 06/07/2019 21:00, שני 08/07/2019 20:00, שלישי 09/07/2019 20:00, חמישי 11/07/2019 18:00, שישי 12/07/2019 13:00, שבת 13/07/2019 21:00, ראשון 14/07/2019 20:00, רביעי 17/07/2019 20:00, שישי 19/07/2019 13:00
מחירי כרטיס: 195- 445 ₪
שעה לפני תחילת כל מופע מתקיימת הרצאה מיוחדת לקראת האופרה באורך של כחצי שעה באולם. הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב
לקראת בכורה – "סימון בוקנגרה"
הזדמנות מיוחדת וחד-פעמית להכיר את האנשים שמאחורי ההפקה: הסולנים, המנצח והיוצריפ וליהנות מטעימות מוסיקליות מהאופרה.
בשבת  29.6.19 בשעה 11:00
להזמנת כרטיסים: 03-692777, www.israel-opera.co.il


"Simon Boccanegra"
Giuseppe Verdi
A Verdi masterpiece about the pirate who becomes a Doge in a world full of
Cruel revenge side by side with hope for a peaceful future

Conductor    Giuliano Carella
Director         David Pountney
Revival Director      Robin Tebbutt
Set Designer            Ralph Koltai
Costume Designer Sue Willmington
Lighting Designer  Eyal Levi Sharon
The Israeli Opera Chorus
Chorus Master: Ethan Schmeisser
The Opera Orchestra - The Israel Symphony Orchestra Rishon LeZion
Soloists:
Simon Boccanegra:
Vitorio Vitelli            Ionut Pascu
Fiesco          
Insung Sim
Giacomo Prestia
Amelia           Aurelia Florian
Alla Vasilevitsky
Gabriele Adorno    
Mykhailo Malafi
Hector Sandoval
Pietro
Jihoon Kim
Noah Briger
Paolo
Vladimir Braun
Damiano Salerno
Captain
            Eitan Dror
Oshri Segev
Maid  
Tal Bergman
Shaked Strul


אין תגובות:

פרסום תגובה

תגובות

Subscribe

Labels

תרבות תיירות אטרקציות מופע אילת אופרה הופעה מחול קולינריה ירושלים תערוכה ילדים פסטיבל קיץ אייסמול סוכות בלט חופש מוזיאון סרט פורים צפון הארץ אוליב אטקציות דומינוס חולון חנוכה יום השואה יין יקב כרמן לינה מוזיקה מסעדות משחק פיצה פסח פסח 2019 שופינג תחרות DIY WISHTRIP אאידה אומנות אופנה אייס מול אלכוהול ארוע ביוטי בילוי בלט היספניקו בתי קפה גאוני גבר מת מהלך גינוסר גלריה המלט הרצליה וולנטיינז ורדי ורטיגו זה סושי חברתי חגי תשרי חדשות חוקר ליום חורף חרמון טיולים טיפוח יום האישה יום הבחירות יום המשפחה יום העצמאות יום ירושלים ישראל כנרת כרמל לילא מבצעים מגנום מגנום בר מוזיאון האסלאם מופעים מחול בינלאומי מחזור מימונה מלון מסעדה מעלית הזמן משפחה מתנה מתנות נבוקו ניו יורק נערות סדנה סדנה פרטית סולם יעקב סיורים סילבסטר סימון בוקנגרה ספורט ספיישלים סקי עדלידע עכו ערד פיצהבורגר פלמנקו פסטיבל בין הכרמים פעילויות ילדים פעילות קיץ צעצוע צפת קטיף דובדבנים קייטנה קמפינג קניון קרקס שבועות שייקספיר שילוב שלג שנת הונגריה בישראל שף פרטי תה תזמורת תחפושת תכשיטים תל אביב תערוכת צילום

Flickr