יום רביעי, 20 בנובמבר 2019

האופרה "גבר מת מהלך"


"גבר מת מהלך"
 האופרה שהכתה גלים בכל העולם מגיעה לישראל
על פי סיפורה האמיתי והמטלטל של הנזירה האמריקאית הלן פרז'אן שליוותה אסיר רוצח לפני הוצאתו להורג
אחרי הספר והסרט ההוליוודי המדובר בבימויו של טים רובינס ובכיכובם של שון פן וסוזן סרנדון
מגיעה האופרה האמריקאית המבוצעת ביותר במאה ה-21  
לבמת האופרה הישראלית
מלחין : ג'ייק הייגי , ליברית: טרנס מקנלי
מנצח: פטריק סאמרז , במאי: תומר זבולון
11/12/2019-19/12/2019 בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ') תל-אביב
גבר מת מהלך קרדיט באדיבות האופרה הישראלית
"גבר מת מהלך" מאת ג'ייק הייגי לליברית של טרנס מקנלי- האופרה האמריקאית המבוצעת ביותר במאה ה-21 – תועלה בהפקה חדשה באופרה הישראלית והיא מגוללת את סיפורה האמיתי והמטלטל של נזירה אמריקאית המלווה אסיר רוצח לפני הוצאתו להורג.
האופרה תועלה בתאריכים 11/12/2019-19/12/2019 בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ') תל-אביב.
"נזירה נכנסת לכלא שמור בלואיזיאנה..." כך מתחיל סיפורה של הנזירה הלן פרז'אן, שהעניקה ליווי רוחני לשני נידונים למוות. את המפגש והחוויה שהשפיעו עליה עמוקות היא תיארה ברומן "גבר מת מהלך" - מהזעזוע העמוק נוכח הפשעים המצמררים ועד ההתמודדות עם ההשלכות של אותם פשעים על משפחות הקורבנות ועל האסירים עצמם. היא התעמקה בפסיכולוגיה של החרטה והמחילה, זיהתה ומצאה חוסר צדק חברתי-מוסרי בעונש המוות והפכה לאחת ממובילות המאבק נגדו בארה"ב.
בשנת 1995 עיבד השחקן והבמאי טים רובינס את הרומן של פרז'אן לסרט בכיכובם של  שון פן וסוזן סרנדון. הסרט קיבל שורת מועמדויות לאוסקר וזיכה את  סרנדון באוסקר לפרס השחקנית הטובה ביותר.
בשנת 2000 כתב הפסנתרן והמלחין האמריקאי  ג'ייק הייגי ביחד עם המחזאי טרנס מקנלי, את האופרה "גבר מת מהלך" בעקבות הספר והסרט ומאז הוא נחשב כמי שמוביל מהפכה שקטה בעולם האופרה האמריקאי .
ב-19 השנים שחלפו מאז הועלת האופרה לראשונה- היא הפכה לאופרה האמריקאית העכשווית המבוצעת ביותר במאה ה-21 ועד כה בוצעה ב-70 בתי אופרה בחמש יבשות - הצלחה שהיא בגדר חלום בלתי מושג עבור מלחיני אופרה עכשוויים.
האופרה עוסקת בנושא פוליטי שנוי במחלוקת: עונש מוות. אבל המלחין, כותב הליברית וצוות ההפקה לא נוקטים שום עמדה אלא מספרים סיפור העוסק בשאלות פילוסופיות רציניות על בחירות מוראליות המתייחסות לחטא ולעונש. כל אחת מהדמויות הרבות באופרה- הלן הנזירה, מנהל בית הכלא, הכומר של בית הכלא, אסירים, נזירות, ההורים של הילדים שנרצחו, האמא של האסיר שמוצא להורג – מתחבטת בשאלות המוסריות שמעלה הסיפור.
לדברי במאי ההפקה תומר זבולון (כיום מנהל בית האופרה באטלנטה): " כוחהשל האופרה טמון בשאלות שהיא מציגה ולא לתשובות שהיא נותנת. בכל מקום בו האופרה בוצעה ראיתי אנשים בקהל נחלקים לשני מחנות מנוגדים. הקבוצה הראשונה שדרשה "עין תחת עין", עליה נמנו אלו שחשו אהדה לכאב של הקורבנות והיגון של המשפחות שלהם. אנשים שלא יכלו לקבל את הרעיון המחילה לפשע אכזרי כזה שהרס לנצח חיים של אנשים רבים. הקבוצה השנייה היא של אלו שמאמינים בחמלה, שראו את הבעיות שעונש מוות מביא, את חוסר האנושיות שבעונש כזה, אנשים שמבינים שבני אדם עושים טעויות נוראיות אבל שבני אדם אחרים (המיוצגים על ידי בתי המשפט והממשלה) לא יכולים לקחת את החיים שלהם".
על המוסיקה של האופרה אומר פטריק סאמרס  (שניצח  על הבכורה העולמית בשנת 2000  בסן פרנסיצקו) שינצח על ההפקה בישראל:  " ג'ייק הייגי מאמין בכל ליבו ביכולתה של האופרה לתת קול לכל המגוון של הניסיון האנושי. הוא לא פעיל פוליטי או חברתי, הוא מלחין סיפורים אנושיים על בני אדם המגלים מי הם כשהם מתעמתים עם התמודדויות שהם לא חיפשו או בחירות שמעולם לא תיארו שיאלצו לעשות. הוא כותב אופרות שהוא עצמו רוצה לחזות בהן ולהקשיב להן. השפה המוסיקלית שלו היא טונאלית ומרגשת. המוסיקה מעטרת את מה שנמצא בתוך הדמות, בדיוק כמו שהיא עושה לזיכרונות שלנו ולאסוציאציות הרוחניות שלנו. בזה הוא מצטיין".
המוסיקה של הייגי מתבססת על המסורות המוסיקליות הקלאסיות, ונשמעת כמעט "מסורתית" בהיבט של תרגום הרגש והדרמה לצלילים. התזמור שלו עשיר ורומנטי במצלול שלו, ומזכיר את האופרות הרומנטיות הגדולות של המאה ה- 19. גם מבחינת המבנה האופרה מורכבת מצורות מוכרות כגון אריות, אנסמבלים ושיאים ווקאליים ותזמורתיים. כל אלה נשזרים בשצף של כתיבה לירית ודרמה שאינה פוסקת לרגע ומרגישה כמו סרט שעבר באופן טבעי לבמה.
את התפקידים הראשיים בהפקה יבצעו: מאיה לחיאני - זמרת המצו סופרן הישראלית וכוכבת עולמית שמופיעה באופן קבוע במטרופוליטן בניו יורק, הבריטון האמריקאי מייקל מאייז יופיע בתפקיד הרוצח הנידון למוות אותו מילא כבר בבתי אופרה רבים ברחבי העולם (מדריד, לונדון, וושינגטון, אטלנטה ועוד), וזמרת המצו סופרן האמריקאית מריה זיפצ'אק תבצע את תפקיד האם המיוסרת של האסיר, טלי קצף בתפקיד הנזירה רוז , ולדימיר בראון בתפקיד מנהל בית הכלא ולצידם יופיעו שורה ארוכה של סולנים מישראל ומחו"ל.
באופרה משתתפים: מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של איתן שמייסר, מקהלת "העפרוני" הצעירה ותזמורת האופרה: התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון.
תאריכים
יום רביעי|11/12/2019|שעה 20:00| יום שישי|13/12/2019|שעה 13:00|
יום שבת|14/12/2019|שעה 20:00| יום שני|16/12/2019|שעה 20:00|
יום רביעי|18/12/2019|שעה 18:00| יום חמישי|19/12/2019|שעה 20:00|
מחירי כרטיס: 195- 445 ₪
שעה לפני תחילת כל מופע מתקיימת הרצאת מבוא באורך כחצי שעה באולם, הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב
להזמנת כרטיסים: 03-692777, www.israel-opera.co.il
ההצגות מתקיימות בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ')
שד' שאול המלך 19, תל-אביב

פרטים באנגלית
Dead Man Walking
Jake Heggie
New production
Libretto: Terrence McNally
Based on the novel by Sister Helen Prejean
The most performed American opera in the repertoire – the mesmerizing story of an American nun who tries to comfort a convicted murderer on his way to death row. An operatic version to the internationally powerful movie.
Conductor  Patrick Summers
Director      Tomer Zvulun
Associate Director         Brenna Corner
Set Designer        Keith Brumley
Costume Designer         Joanna Schmink
Lighting Designer Don Darnutzer
Soloists
Sister Helen Prejean      Maya Lahyani
Joseph de Rocher          Michael Mayes
Mrs. De Rocher    Maria Zifchak
Sister Rose Tali Ketsef
Father Grenville   Michael Bracegirdle
George Benton     Vladimir Braun
Kitty Hart    Anastasia Klevan
Owen Hart  Oded Reich
Jade Boucher       Shay Bloch
Howard Boucher  Anthony Webb
A Motor Cop         Yair Polishook
First Prison Gaurd         Yair Polishook
Second Prison Gaurd    Pnini Leon Grubner
Older Brother       Oshri Segev
Officer        Pnini Leon Grubner
The Israeli Opera Chorus
Chorus Master: Ethan Schmeisser
The Young “Efroni” Choir
The Opera Orchestra - The Israel Symphony Orchestra Rishon LeZion
A coproduction with the Atlanta Opera

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

תגובות

Subscribe

Labels

תרבות תיירות אטרקציות מופע מחול הופעה אופרה אילת ירושלים פסטיבל קולינריה תערוכה ילדים קיץ אייסמול מוזיאון סוכות צפון הארץ בלט פסח ארוע חופש מלון מסעדות משפחה סרט פורים אוליב אטקציות דומינוס ורטיגו חולון חנוכה חנות יום השואה יין יקב ישראל כנרת כרמן לינה מוזיקה משחק עמק המעיינות פיצה פסח 2019 שבועות שופינג תחרות ALS DIY WISHTRIP אאידה אביב אוכל אומנות אופנה אייס מול אלכוהול ארוחה ארועים ביוטי בילוי בית הקונפדרציה בלט היספניקו בריאות בתי קפה גאוני גבר מת מהלך גינוסר גלריה הגן הבוטני המלט הרצליה וולנטיינז ורדי זה סושי חברתי חגי תשרי חדשות חוקר ליום חורף חמת גדר חרמון טיולים טיפוח יום האישה יום הבחירות יום המשפחה יום העצמאות יום ירושלים כרמל לילא מבצעים מגנום מגנום בר מוזיאון האסלאם מופעים מחול בינלאומי מחזור מימונה מסעדה מעלית הזמן משפחות מתנה מתנות נבוקו נופש ניו יורק נערות סדנה סדנה פרטית סולם יעקב סיורים סילבסטר סימון בוקנגרה ספורט ספיישלים סקי עדלידע עכו ערד פיצהבורגר פלמנקו פסטיבל בין הכרמים פעילויות פעילויות ילדים פעילות קיץ צעצוע צפת קטיף דובדבנים קייטנה קיץ 2021 קלארו קמפינג קניון קניות קרקס ראש הנקרה ריח שייקספיר שילוב שירת האושפיזין שלג שנת הונגריה בישראל שף פרטי תה תזמורת תחפושת תכשיטים תל אביב תערוכת צילום תרומה

Flickr